Halk arasında tüm tiroid hastalıklarının guatr olduğu, hatta tiroid bezinin isminin de bu olduğu yönünde yanlış bir bilgi vardır. Guatr, tiroid bezinin büyümesine verilen addır. Bazen nodüllerle birlikte görülen bu hastalığın basit seviyelerinde genellikle belirti görülmez. Boynun tek ya da çift tarafında görülen şişlik gözle görülür bir belirti olduğu için en önemli bulgu olarak söylenebilir. Belirtilerinden önce nedenlerine göz atalım.

Guatr Nedenleri

Guatrın en önemli nedeni iyot eksikliğidir. İyot eksikliğinde vücudun hormon ihtiyacı artar ve guatr meydana gelebilir. Aynı durum hamilelik döneminde de geçerlidir. Ülkemiz insanlarında iyot eksikliği çok olduğu için guatr sorunu da çok görülür. Öte yandan tiroid bezinin diğer hastalıkları olan hipertiroidi, hipotiroidi, tiroit nodülü, tiroit iltihabı ve tiroit kanserleri de guatra neden olabilir.

Guatr Belirtileri

Basit guatrlar genellikle belirti vermez. Büyük ve nodüllü guatrlar ise;

Boynun bir ya da iki tarafında şişliğe,

Nefes darlığı ve yutma güçlüğüne,

Boyundaki toplardamarların genişlemesine,

Ani büyümesi ve iç kanama meydana gelmesi durumunda ise ağrıya neden olur.

Nodüler Guatr (Tiroid Nodülleri)

Tiroid bezi içerisinde oluşan anormal dokulara tiroid nodülü ya da nodüler guatr ismi verilir. Nodüller yüzde 5 oranında kansere dönüşebildiği için dikkat edilmelidir. Eğer nodül tedavi edilmesine rağmen büyümeye devam ediyorsa, lenf bezlerinde de şişme varsa, seste kalınlaşma olmuşsa ve soğuk nodül dediğimiz türdense kanser olasılığından şüphelenmek gerekir. Nodüler guatrın genellikle tek belirtisi boyundaki şişliktir. Eğer nodülün içinde kanama olmuşsa ağrı da görülebilir. Büyümesi durumunda ise nefes darlığına ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Nodüler Guatr Tedavisi

Nodüler guatr biyopsi, ultrason ve sintigrafi gibi tetkiklerle teşhied edilir. Biyopsinin sonucuna göre tedavi yolu belirlenir. Kanser varsa, nodülün çapı 3 cm’den büyükse, hızlı büyüyorsa , lenf bezlerinde şişme varsa ameliyat önerilebilir. Kanser olmayan bazı iyi huylu nodüller için ilaç tedavisi uygulanabilir. Bazen de sadece takip edilir. 

 

Online Randevu